2018.05.10 Millenium Docs Against Gravity Film Festival – Prolog

IMG_0028godz. 21:00, wstęp wolny

Prolog pod hasłem „Duma, Miłość, Macierzyństwo””organizowany jako wstęp do bydgoskiej części festiwalu Millenium Docs Against Gravity. Współorganizatorem pokazów prologu jest Stowarzyszenie Koloroffon.

Tym razem pokaz filmów odbędzie się w dwóch miejscach:

10 maja 2018 o 21.00 w klubie Mózg film Pawła Łozińskiego “Nawet nie wiesz jak bardzo Cię kocham”
Polska 2016 80 min.

Paweł Łoziński ponownie odsłania intymne relacje rodzinne. Co kryje się pod słowem „miłość”? Żyjąc często tworzymy z bliskimi więzi i węzły, które z czasem wydają się nam nie do rozsupłania. Film opowiada o dramacie dwóch kobiet, matki i córki związanych ze sobą trudnym, skomplikowanym uczuciem. Kluczowe dla bohaterek jest spotkanie z kimś trzecim, obcym – doświadczonym terapeutą profesorem Bogdanem de Barbaro.
Ekstremalnie bliskie kadry (niezwykłe zdjęcia Kacpra Lisowskiego) wyłapują każdą emocję na twarzach kobiet. Jako widzowie jesteśmy świadkami napięć, łez, żalu i frustracji. Podglądamy sesje na przestrzeni kilku miesięcy i widzimy, jak ewoluuje relacja matki i córki. Ale przecież to, co dzieje się za drzwiami gabinetu, powinno być owiane tajemnicą zawodową. Jak udało się Pawłowi Łozińskiemu złamać tę żelazną zasadę?
„Wybitny. Jest o czym myśleć” – Tadeusz Sobolewski, „Gazeta Wyborcza”
Srebrny Lajkonik dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego // Krakowski Festiwal Filmowy 2016
https://www.againstgravity.pl/films/nawet-nie-wiesz-jak-bardzo-cie-kocham

11 maja 2018 o 17.00 Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Witolda Bełzy
“Matki” (Mother’s Wish), reż. Joonas Berghäll
Finlandia/Dania/Szwecja, 2015, 85 min

https://www.againstgravity.pl/films/matki

Dziesięć historii kobiet opowiedzianych przez kobiety z dziesięciu stron świata. Łączy je szczególna rola, jaką mają w życiu do spełnienia – wszystkie są matkami. Film pokazuje niezwykłe momenty z ich życia przepełnione macierzyństwem i miłością. Obserwujemy je tuż po urodzeniu dziecka. Patrzymy, jak są dumne z możliwości zapewnienia wykształcenia swoim dzieciom. Mamy też szansę poznać niezwykłe momenty ich zaskakującej codzienności – jedna z nich, zawieszona gdzieś w przestworzach w statku kosmicznym, rozmawia przez telefon ze swoim dzieckiem na Ziemi. Film opowiada również o tragicznych wydarzeniach, bo pokazane w nim historie to przede wszystkim walka o przetrwanie. Te kobiety-matki przez całe życie zmagały się z przeciwnościami losu, a ich siła i miłość dają nadzieję na lepsze jutro.