2018.04.18 Latecki / Dąbrowski / Łagodziński

29983424_2151715548383621_23243673202051174_oLatecki / Dąbrowski / Łagodziński

Abstrakcyjna opowieść. Ścieżka dźwiękowa do ciszy i wspólnej przestrzeni.

RYSZARD LATECKI
Multinstrumentalista, wynalazca półprogowej gitary – Latary, twórca wielu formacji muzycznych (zespół Laterna), współtwórca grupy Kawalerowie Błotni, aktywny szczególnie na scenach alternatywnych.
Jest autorem i wykonawcą licznych muzycznych performance`ów i instalacji, autorem Klepsydry Dżwiękowej („przesypuje” się w niej dźwięk a kolejne harmoniczne interwały odmierzają czas), Sejsmofonu (drgania Ziemii transformowane są na muzyczną formę) oraz kompletnie nowej koncepcji tworzenia muzyki – Muzyki Rewersyjnej (polega ona na odejmowaniu dźwięku – „ociosywaniu” hałasu tak, aby uzyskać muzyczną formę).
Ryszard Latecki realizuje również autorski program warsztatów pt. Dźwiękowa Przestrzeń Niewerbalna, autorski program koncertowy Partytury Fotograficzne oraz aktywnie pracuje w Wytwórni Błękitu w podziemiach kamedulskich na warszawskich Bielanach.
Nagrał i wydał (w wydawnictwie OBUH Records) kilka autorskich płyt. Ma w swoim dorobku kilka Zamówień Kompozytorskich Instytutu Muzyki i Tańca i kilka artystycznych stypendiów MKiDN oraz Miasta Warszawa. Za działalność w latach 80-tych na rzecz Wolnego Słowa odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (Polonia Restituta).
Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej.
„Działalność artystyczna Ryszarda Lateckiego pozwala odkrywać i unaoczniać powiązania pomiędzy licznymi dziedzinami sztuki, łączy świat kultury wysokiej z kulturą offową, pozwala redefiniować historyczne i obecne zjawiska kulturowe”. Jerzy Kornowicz
PIOTR DĄBROWSKI
Artysta wszechstronny – perkusjonista, artysta plastyk, intuicjonista, autor tekstów poetyckich, pedagog. Od prawie dwudziestu lat związany z warszawaską sceną muzyki improwizowanej. Poszukuje w grze na perkusji i otoczeniu obrazów, brzmień i barw. Muzyka tworzona przez niego koresponduje ze współczesną muzyką perkusyjną, minimalną, improwizowaną, noise’ową. Podobnie jak w swej twórczości plastycznej stawia na prostotę i surowość formy. W jego graniu instrumenty zyskują nowy wymiar, tracą swój konwencjonalny obraz – stają się narzędziami dźwiękowymi, służą do tworzenia osobliwych faktur, ujawnia się ich wewnętrzna energia. Korzysta także z przedmiotów, które rzadko kojarzą się z muzyką a którym dał drugie życie.

JĘDRZEJ ŁAGODZIŃSKI
Saksofonista i kompozytor związany z Kopenhaską sceną poszukującą. Absolwent Rhythmic Music Conservatory w Kopenhadze. Jego wyjątkowy sposób gry na saksofonie łączy w sobie dzikość i surowość improwizacyjnych eksploracji z brzmieniem pełnym ciepła i melodyjności. W 2015 roku zagrał 4-godzinny koncert solowy w Kopenhadze.
W Polsce znany przede wszystkim z jego autorskiego projektu LOVE oraz tria The Love And Beauty Seekers. Koncertował w niemal całej Europie i Stanach. W 2018 roku wygrał szwajcarski konkurs BeJazz TransNational z zespołem HUM.
Jego muzyka koncentruje się na zagadnieniu szeroko pojmowanej miłości, czyli poszukiwaniu jedności, harmonii i zespolenia. Eksploruje to ujęcie muzyki w zespole LOVE.
W 2016 roku współzałożył wydawnictwo płytowe Love & Beauty Music.
Zespoły, w których gra to LOVE, HUM, Spectral Songs, The Love and Beauty Seekers, The Kryptonauts, Pimpono Ensamble.