2018.11.22 14 MÓZG Festival: Gruse | Kowalczyk | Good Night Chicken | Jaząbu | Vandermark/Trzaska/Górczyński

MF14-Warszawa-820x312pxmiejsce: DZiK, ul. Belwederska 44A, Warszawa

wstęp wolny

godz. 19:00

⭕ Krzysztof Gruse (instalacja)

Krzysztof Gruse urodził się w 1957 roku w Bydgoszczy, jest malarzem i poetą, współzałożycielem grupy artystycznej Szkoła Bydgoska. Obecnie mieszka w Bochum w Niemczech.
Jest autorem hasła tegorocznej edycji festiwalu – Duchowość jest powszechna. W klubie DZiK zobaczymy przekrojową instalację złożoną z prac artysty.
godz. 20:00

⭕ Wojciech Kowalczyk (performance)

Wojciech Kowalczyk pochodzi z Bydgoszczy. Jest doktorem sztuk plastycznych, w dyscyplinie sztuki piękne oraz autorem gatunków sztuki performance, takich jak: ARX art, ALO art, GHNO art, PROMT art, IMIT art, NUN art, PLEN art. W swojej twórczości wypowiada się przede wszystkim, poprzez performance i jego postaci, a także instalacje artystyczne, obiekt i sztukę wideo. W obszarze teoretycznego odniesienia do sztuki, zajmuje się analizą performance, w aspekcie jego metodologicznych możliwości ewaluacyjnych. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, Stowarzyszenia Artystycznego Młodzi Sztuką, Stowarzyszenia Artystów Sztuk Innych, grupy Warsaw off ART. Jest inicjatorem i kuratorem Bydgoskiego Spichlerza Sztuki Performance. Bierze udział w festiwalach i wystawach w Polsce i za granicą.

godz. 20:30

⭕ Good Night Chicken (koncert)

Garażowany duet, przekręcony przebieg, fani szybkiego grania i wolnego życia. Ich muzyka to efekt uboczny trwającej od ponad dekady przyjaźni. Gitara i perkusja, smutne teksty, brak powagi, fala dźwięków intensywnych. Ich motto to „garaż rock jest pomyłką”. Patrzysz na taflę wody, w której zaczynasz dostrzegać rojące się mikroby. Pewnym ruchem wkładasz rękę w zimną toń. Tym właśnie jest Good Night Chicken.

godz. 21:15
⭕ JAZĄBU (koncert)JAZĄBU to nowy, wielopokoleniowy projekt muzyków z Łodzi, Bydgoszczy i Warszawy. Na razie tajemnicą jest ile w ich muzyce jest jazzu, a ile zębów. Jedno jest pewne – zęby zjedli na graniu muzyki. A Państwo będą zadowoleni, bo ta płyta jest odpowiedzią na odwieczne zapotrzebowanie w stylu: „Coś pięknego, i niedrogo…”. Panie i Panowie – JAZĄBU i Łódź Kosmiczna!

Wojciech Jachna (1976) to trębacz i improwizator. W jego dorobku znajduje się przeszło 20 albumów z różnymi wykonawcami, w tym z Contemporary Noise Sextet, Sing Sing Penelope, trójmiejskimi Mordami, czy reggae’owym Dubska. Tomasz Glazik (1978, Tuchola) to saksofonista, improwizator i producent. Brał udział w nagraniach solowych albumów Kazika. Stworzył muzykę do filmu dokumentalnego o Warszawskiej Pradze „Inna strona miasta”.Marek Kądziela to gitarzysta, kompozytor i innowator poszukujący nowych brzmień i wyzwań muzycznych. Jest także doświadczonym pedagogiem i animatorem kultury. Jest członkiem wielu różnorodnych muzycznie projektów. Jacek Buhl (1965) to perkusista związany z bydgoskim klubem Mózg i muzyką improwizowaną. Grał w zespołach istotnych dla sceny yassowej. Jest współtwórcą projektów takich jak Glabulator czy Trzy Tony. Tworzył muzykę do filmów animowanych i fabularnych.

godz. 22:15

⭕ Ken Vandermark (klarnet B, klarnet basowy, saksofon tenorowy) jest jednym z najbardziej twórczych przedstawiciel chicagowskiej muzyki improwizowanej. W 1999 roku został laureatem nagrody fundacji McArthura. Współpracuje z najwybitniejszymi postaciami światowej sceny free i impro jazzu jak Joe McPhee, Peter Brotzmann, Paal Nilsen-Love czy Mats Gustafsson. Stworzył jedną z najważniejszych orkiestr free jazowych – Resonance.

Michał Górczyński (klarnet basowy, klarnet kontrabasowy) jest absolwentem warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina. Od 1998 roku zajmuje się pisaniem muzyki na różne składy instrumentalne oraz muzyki teatralnej. Czynnie zajmuje się improwizacją i interpretacją muzyki współczesnej. Jest twórcą instalacji, tekstów teoretycznych na temat autorskich teorii, audycji radiowych oraz filmów undergroundowych.

Mikołaj Trzaska (klarnet basowy, saksofon barytonowy i altowy) urodził się w 1966 w Gdańsku. Ukończył Liceum Plastyczne w Gdyni-Orłowie, a następnie studiował przez trzy lata na gdańskiej ASP, na wydziale malarstwa. Porzucił jednak studia dla muzyki. Trzaska był współzałożycielem najważniejszej formacji yassu – legendarnej Miłości oraz liderem Łoskotu. Akompaniował także poetom – Świetlickiemu i Andruchowyczowi, tworzył projekty muzyczno-literackie z Andrzejem Stasiukiem. Obecnie realizuje się na gruncie radykalnego free jazzu.