Bilety

21.11 - Kino Luna - 20 zł

22.11 - DZiK - wstęp wolny za wyjątkiem koncertu o 23:00 (Vandermark/Trzaska/Górczyński) - 25 zł

23.11 - U-jazdowski - bilet na cały dzień - 40 zł, DZiK - wstęp wolny

24.11 - U-jazdowski - bilet na cały dzień - 70 zł, DZiK - wstęp wolny

Artyści

Agnes Hvizdalek • Justyna Banaszczyk • Rashad Becker • Jacek Buhl • Christophe Cardoen • Piotr Ceglarek • David Chiesa • Michel Doneda • Jan Dybała jr • Szymon Pimpon Gąsiorek • Tomasz Glazik • Michał Górczyński • Tomasz Gwinciński • Arve Henriksena • Wojciech Jachna • Vytautas V. Jurgutis • Marek Kądziela • Eli Keszler • Kacha Kowalczyk • Wojciech Kowalczyk • Łukasz Machała • Maciej Maciągowski • Menura • Vaclovas Nevcesauskas • Sean Noonan • Kresten Osgood • Darek Pietraszewski • Mates Rosinski • Mateusz Rosiński • Szymon Sapalski • Helge Sten • Ståle Storløkken • Li-Ping Ting • Mikołaj Trzaska • Ken Vandermark • Alex Ward • Witold Wawrzon • Piotr Wojtczak • Petr Yac •

Organizator / partnerzy

Organizator Główny:

Fundacja muzyki współczesnej
i form interdysplinarnych

Partnerzy:

m.st. WarszawaCentrum Sztuki Współczesnej Zamek UjazdowskiDziKLithuanian Culture Institute Going

środa 21.11.2018 / Kino Luna, ul. Marszałkowska 28

godz. 20:00 „Sherlock Holmes i ludzie jutra”,
reż. Tomasz Gwincinski (polska premiera filmu)

Sherlock Holmes i ludzie jutra

godz. 20:00 „Sherlock Holmes i ludzie jutra”, reż. Tomasz Gwincinski (polska premiera filmu)

Film został zrealizowany przez ucznia Bogusława Schaeffera, kompozytora muzyki współczesnej Tomasz Gwincinskiego. Formy tejże muzyki zostały przełożone na współczesną narrację filmową. Owocem jest osobne dzieło fabularne o długości 106 minut. Tomasz Gwincinski jest także autorem scenariusza, który powstał wg. standardów literackich grupy OULIPO. Film nie stanowi jednak ekspresji domeny czysto abstrakcyjnej, ale środki, którymi posłużył się twórca zostały użyte świadomie, aby jak najwierniej oddać sens opowiadanej historii. Historia zaś to anatomia śledztwa, w którym uczestniczy Sherlock Holmes, a którego celem jest wyjaśnienie zagadki pewnej ludzkiej głowy. Film nakręcono w scenerii Dolnego Śląska, w miejscach niezwykle ważnych dla historii tego regionu, takich jak: zamek Radomierzyce, zamek Czocha, opactwo Lubiąż i innych. Dzięki temu film posiada pewien specyficzny klimat, tak jakby akcja działa się w zamkniętej zonie. Zdjęcia do filmu były kręcone w listopadzie 2013, film zaś został ukończony w maju 2014.

Tomasz Gwinciński, wirtuoz gitary, jest współtwórcą tzw. sceny yassowej, założyciel grupy Maestro Trytony, autor muzyki do wielu spektakli teatralnych i filmów, pomysłodawca i autor programu edukacyjnego Muzykoteka (Narodowy Instytut Audiowizualny).


godz. 22:00 „Zen for nothing”, reż. Werner penzel (polska premiera filmu)

Zen for nothing

godz. 22:00 „Zen for nothing”, reż. Werner Penzel (polska premiera filmu)

„Zen for Nothing” to szwajcarsko-niemiecki film dokumentalny z 2016 roku autorstwa Wernera Penzela, znanego w środowiskach muzyków improwizujących, twórcy legendarnego filmu „Step across the border” z 1990 roku. W „Zen for Nothing” reżyser towarzyszy szwajcarskiej aktorce podczas jej pobytu w japońskim klasztorze Zen. Sposób realizacji filmu oddaje atmosferę panującą w klasztorze. Autor, podobnie jak w swoich poprzednich filmach, kładzie nacisk na realizację dźwięku, celowo przerysowując go dla zwrócenia uwagi oglądającego. Film zrealizowany jest w systemie dźwiękowym 5:1, co daje efekt niemal przeniesienia do świata filmu. Za ilustrację muzyczną filmu odpowiedzialny jest nie kto inny jak Fred Frith – muzyk od lat współpracujący z reżyserem i dość często przewijający się również w historii Mózgu.

Werner Penzel urodził się w Niemczech w 1950 roku. W latach 70. pracował i mieszkał z brazylijskim zespołem teatralnym Oficina w Rio de Janeiro, towarzyszył Living Theatre w Europie, studiował na Akademii Filmowej w Monachium, wiele podróżował. Będąc w Japonii praktykował w klasztorach Zen w Eiheiji i Antaiji. W 2009 roku przeprowadził się na wyspę Awaji-shima, gdzie założył “nomadomura”, aby kontynuować tworzenie filmów, muzyki i sztuki oraz pracować nad wymianami kulturalnymi.

kup bilet

czwartek 22.11.2018 / Dom Zabawy i Kultury DZiK, ul. Belwederska 44A

godz. 19:00 Krzysztof Gruse (instalacja)

Krzysztof Gruse

godz. 19:00 Krzysztof Gruse (instalacja)

Krzysztof Gruse urodził się w 1957 roku w Bydgoszczy, jest malarzem i poetą, współzałożycielem grupy artystycznej Szkoła Bydgoska. Obecnie mieszka w Bochum w Niemczech.

Jest autorem hasła tegorocznej edycji festiwalu – Duchowość jest powszechna. W klubie DZiK zobaczymy przekrojową instalację złożoną z prac artysty.


godz. 19:00 John von Sturmer The Writer’s Room / Pokój pisarza (instalacja)

John von Sturmer

godz. 19:00 John von Sturmer The Writer’s Room / Pokój pisarza (instalacja)

John von Sturmer - pisarz, krytyk i komentator społeczny


godz. 20:00 Good Night Chicken (koncert)

Good Night Chicken

godz. 20:00 Good Night Chicken (koncert)

Garażowany duet, przekręcony przebieg, fani szybkiego grania i wolnego życia. Ich muzyka to efekt uboczny trwającej od ponad dekady przyjaźni. Gitara i perkusja, smutne teksty, brak powagi, fala dźwięków intensywnych. Ich motto to "garaż rock jest pomyłką". Patrzysz na taflę wody, w której zaczynasz dostrzegać rojące się mikroby. Pewnym ruchem wkładasz rękę w zimną toń. Tym właśnie jest Good Night Chicken.


godz. 21:00 JAZĄBU (koncert)

JAZĄBU

godz. 21:00 JAZĄBU (koncert)

JAZĄBU to nowy, wielopokoleniowy projekt muzyków z Łodzi, Bydgoszczy i Warszawy. Na razie tajemnicą jest ile w ich muzyce jest jazzu, a ile zębów. Jedno jest pewne - zęby zjedli na graniu muzyki. A Państwo będą zadowoleni, bo ta płyta jest odpowiedzią na odwieczne zapotrzebowanie w stylu: „Coś pięknego, i niedrogo...”. Panie i Panowie – JAZĄBU i Łódź Kosmiczna!

Wojciech Jachna (1976) to trębacz i improwizator. W jego dorobku znajduje się przeszło 20 albumów z różnymi wykonawcami, w tym z Contemporary Noise Sextet, Sing Sing Penelope, trójmiejskimi Mordami, czy reggae’owym Dubska. Tomasz Glazik (1978, Tuchola) to saksofonista, improwizator i producent. Brał udział w nagraniach solowych albumów Kazika. Stworzył muzykę do filmu dokumentalnego o Warszawskiej Pradze „Inna strona miasta”.Marek Kądziela to gitarzysta, kompozytor i innowator poszukujący nowych brzmień i wyzwań muzycznych. Jest także doświadczonym pedagogiem i animatorem kultury. Jest członkiem wielu różnorodnych muzycznie projektów. Jacek Buhl (1965) to perkusista związany z bydgoskim klubem Mózg i muzyką improwizowaną. Grał w zespołach istotnych dla sceny yassowej. Jest współtwórcą projektów takich jak Glabulator czy Trzy Tony. Tworzył muzykę do filmów animowanych i fabularnych.


godz. 21:45 Wojciech Kowalczyk (performance)

Wojciech Kowalczyk

godz. 21:45 Wojciech Kowalczyk (performance)

Wojciech Kowalczyk pochodzi z Bydgoszczy. Jest doktorem sztuk plastycznych, w dyscyplinie sztuki piękne oraz autorem gatunków sztuki performance, takich jak: ARX art, ALO art, GHNO art, PROMT art, IMIT art, NUN art, PLEN art. W swojej twórczości wypowiada się przede wszystkim, poprzez performance i jego postaci, a także instalacje artystyczne, obiekt i sztukę wideo. W obszarze teoretycznego odniesienia do sztuki, zajmuje się analizą performance, w aspekcie jego metodologicznych możliwości ewaluacyjnych. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, Stowarzyszenia Artystycznego Młodzi Sztuką, Stowarzyszenia Artystów Sztuk Innych, grupy Warsaw off ART. Jest inicjatorem i kuratorem Bydgoskiego Spichlerza Sztuki Performance. Bierze udział w festiwalach i wystawach w Polsce i za granicą.


godz. 22:15 Vandermark / Trzaska / Górczyński (koncert)

Vandermark Trzaska Górczyński
kup bilet

godz. 22:15 Vandermark / Trzaska / Górczyński (koncert)

Ken Vandermark (klarnet B, klarnet basowy, saksofon tenorowy) jest jednym z najbardziej twórczych przedstawiciel chicagowskiej muzyki improwizowanej. W 1999 roku został laureatem nagrody fundacji McArthura. Współpracuje z najwybitniejszymi postaciami światowej sceny free i impro jazzu jak Joe McPhee, Peter Brotzmann, Paal Nilsen-Love czy Mats Gustafsson. Stworzył jedną z najważniejszych orkiestr free jazowych – Resonance.

Michał Górczyński (klarnet basowy, klarnet kontrabasowy) jest absolwentem warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina. Od 1998 roku zajmuje się pisaniem muzyki na różne składy instrumentalne oraz muzyki teatralnej. Czynnie zajmuje się improwizacją i interpretacją muzyki współczesnej. Jest twórcą instalacji, tekstów teoretycznych na temat autorskich teorii, audycji radiowych oraz filmów undergroundowych.

Mikołaj Trzaska (klarnet basowy, saksofon barytonowy i altowy) urodził się w 1966 w Gdańsku. Ukończył Liceum Plastyczne w Gdyni-Orłowie, a następnie studiował przez trzy lata na gdańskiej ASP, na wydziale malarstwa. Porzucił jednak studia dla muzyki. Trzaska był współzałożycielem najważniejszej formacji yassu - legendarnej Miłości oraz liderem Łoskotu. Akompaniował także poetom - Świetlickiemu i Andruchowyczowi, tworzył projekty muzyczno-literackie z Andrzejem Stasiukiem. Obecnie realizuje się na gruncie radykalnego free jazzu.

piątek 23.11.2018 / Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.
„Laboratorium”, Sala im. W. Krukowskiego, ul. Jazdów 2

godz. 20:00 John von Sturmer / Krzysztof Gruse / Sławek Janicki
Duchowość jest powszechna (performance)

kup bilet

godz. 20:00 John von Sturmer / Krzysztof Gruse / Sławek Janicki
Duchowość jest powszechna (performance)

Sławek Janicki, pomysłodawca i główny zarządzający Mózg Festival, a także kontrabasista i improwizator. Zaprosił malarza, poetę i wieloletniego kolegę, Krzysztofa Gruse, będącego od niemalże 30 lat źródłem twórczej inspiracji nie tylko dla Janickiego, ale też dla sporej grupy artystów związanych z Mózgiem do współtworzenia tegorocznej edycji Mózg Festival, która odbędzie się pod hasłem „Duchowość jest powszechna”.

Do Gruse i Janickiego dołączył John von Sturmer - antropolog, pisarz, krytyk i komentator społeczny, na stałe zamieszkały w Sydney (Australia)


godz. 20:30 SIGHTINGS (koncert)

godz. 20:30 SIGHTINGS (koncert)

Czwórka muzyków, którzy współpracowali ze sobą w innych projektach po raz pierwszy wystąpi jako kwartet. To, co ich łączy to poetyckie współdzielenie czasu i przestrzeni, w miejscu, w którym dźwięki, światło i ruch mogą rozwijać się indywidualnie prowadzone jedynie przez wytężone słuchanie. Li-Ping Ting (taniec) to artystka interdyscyplinarna urodzona na Tajwanie. Jej twórczość to proces wymiany z mieszkańcami, sposób na radzenie sobie z zagadnieniami takimi jak związki międzyludzkie oraz kwestionowanie ciała i przemian umysłu. Michel Doneda (saksofon sopranowy) rozwinął jeden z najbardziej rozległych języków ekspresji muzycznej w gatunku swobodnej improwizacji. Jego muzyka pozwala nam zrozumieć jego wnętrze. David Chiesa (kontrabas) jest aktywny na międzynarodowej scenie muzyki improwizowanej od 1997 roku. Jego twórczość improwizatorska to intymna relacja z innymi działaniami artystycznymi takimi jak taniec, poezja, kino eksperymentalne czy światła, sztuki wizualne i teatr. Samouk Christophe Cardoen (światła) tworzy maszyny i instalacje w różnych miejscach: teatrach, squatach, galeriach, muzeach, szkołach, opuszczonych miejscach, ogrodach, piwnicach, na ulicach, na festiwalach, pod drzewem i w swoim studio.


godz. 21:30 Szymon Gąsiorek & Kresten Osgood (koncert)

godz. 21:30 Szymon Gąsiorek & Kresten Osgood (koncert)

Dwójka perkusistów-multiinstrumentalistów, kompozytorów, liderów i organizatorów łączy siły w wybuchowym duecie. Kresten Osgood to duńska legenda. Od ponad dwudziestu lat jednoczy sceny free, jazzu, popu, rocka, muzyki elektronicznej czy hip-hopu. Niezmiennie zaskakuje każdym występem i jest wśród głównych postaci inspirujących młodsze pokolenia improwizatorów i muzyków poszukujących. Szymon Gąsiorek to polski perkusista, kompozytor i improwizator zamieszkały w Kopenhadze, aktywny w wielu kontekstach. Jest absolwentem Rytmisk Musikkonservatorium w Kopenhadze. Jest współzałożycielem niezależnego wydawnictwa Love &amo; Beauty Music. Organizuje podziemne festiwale i serie wydarzeń takie jak Dźwięko Działka czy ‚__is happening’.

Kresten Osgood - perkusja / fortepian / trąbka kieszonkowa / keyboards / inne
Szymon Pimpon Gąsiorek - perkusja / elektronika / trąbka kieszonkowa / eufonium / inne


godz. 22:30 Eli Keszler & Rashad Becker (koncert)

godz. 22:30 Eli Keszler & Rashad Becker (koncert)

Twórczość Eli Keszlera, perkusisty i kompozytora działającego w Nowym Jorku, opiera się na przestrzeniach. Artysta nieprzerwanie zmaga się z interakcją pomiędzy dźwiękiem i otoczeniem przekształcając podczas swoich występów, na nagraniach oraz w instalacjach fizyczne i wirtualne przestrzenie. Poza występami w ramach instalacji, które tworzy, często koncertuje solo lub współpracuje z takimi artystami jak Ashley Paul, C. Spencer Yeh, Loren Connors czy Islandzka Orkiestra Symfoniczna. Wydawał w takich wytwórniach jak berliński PAN, Burlington, NNA Tapes z Vermontu oraz w swojej własnej REL records. Gra Keszlera jest bardzo obrazowa, a jego utwory ukazują rozległy dynamizm uczuciowy jak np. gamelan w połączeniu z plemiennym brzmieniem toma czy “odgłosy domu”, które można usłyszeć leżąc w łóżku. Keszler czerpie inspiracje prawie z wszystkiego, co go otacza - rysunków, budynków, innych perkusistów, kamieni, maszyn.

Rashad Becker jest kompozytorem i muzykiem rezydującym w Berlinie. Jego kompozycje to wielopoziomowe narracje zamieszkałe przez zespoły sinicznych jednostek, niektóre z nich są próżne, inne nieśmiałe, niektóre agitują, a inne są gotowe się poddać. Często pojawia się tragikomiczny akcent, jak np. kreskówkowa wersja czegoś, co mogłoby być rekwiem ze snu (lub równie dobrze tańcem płodności z innego wymiaru). Jego najnowsza twórczość obejmuje cykl „Traditional Music Of Notional Species” wydane w dwóch częściach oraz wieloczęściowe dzieło pt. „Based On A True Story”, które czerpie partytury ze zdarzeń z historii w tym kontekście w formie „sonicznej inscenizacji”. Rashad głównie działa jako artysta solowy jednak współpracuje na stałe z takimi artystami jak Eli Keszler, Moritz von Oswald oraz jest członkiem formacji Moleglove.

piątek 23.11.2018 / Dom Zabawy i Kultury DZiK, ul. Belwederska 44A

POINTLESS GEOMETRY SHOWCASE (scena główna)

godz. 23:00 MTV Modulartelevision (koncert)

MTV Modulartelevision

godz. 23:00 MTV Modulartelevision (koncert)

MTV (Modulartelevision) to objazdowy program telewizyjny, w którym Piotr Ceglarek, Jan Dybała i Piotr Wojtczak aka AARPS łączą swoje zamiłowanie do syntezy dźwięku i obrazu. Jednorazowa sesja MTV trwa od 90 do 240 minut. Łączy w sobie cechy improwizowanego koncertu i instalacji audiowizualnej, w której bazujące na sprzężeniach zwrotnych systemy przetwarzania, z pomocą wykonawców dążą do zakrzywienia lokalnej czasoprzestrzeni.

MTV CREW:
Piotr Wojtczak: synteza audio, synteza video, animacja
Jan Dybała Jr.: synteza audio, sprzężenia zwrotne, projektowanie graficzne, scenografia i oświetlenia sceniczne.
Piotr Ceglarek: synteza audio, synteza video, projektowanie graficzne, programowanie.


godz. 23:50 Muka (koncert)

Muka

godz. 23:50 Muka (koncert)

Paszka + K-cha = MUKA (?) sound collage (?) idm (?) Ogólnie Kacha jest z Gliwic, a Szymon z Krakowa. Projekt powstał pod wpływem wieczorków muzycznych, kiedy to odsłuchiwaliśmy sobie kasetki z eksperymentalną elektroniką. Muzykę robimy spontanicznie w domku.


godz. 24:40 Maciej Maciągowski (koncert)

Maciej Maciągowski

godz. 24:40 Maciej Maciągowski (koncert)

Maciej Maciągowski to muzyk ignorant, amator elektroniki, magister akustyki. Szybko i krótko, różnie i powtarzalnie; refleksyjne bengery, pieskie życie. Gra w zespołach Strętwa, Bachorze i Lata. Zadebiutował w 2016 roku kasetą GODDNADOG (Baba Vanga) po czym w 2017 powrócił na łono ojczyzny z albumem DGGDRM (Pointless Geometry). Obecnie uskutecznia dekonstrukcję footworku, w klimacie wydanej w 2018 epki OGOG (Trzy Szóstki).


godz. 1:30 FOQL & Vj Copy Corpo (koncert)

godz. 1:30 FOQL & Vj Copy Corpo (koncert)

FOQL & VJ Copy Corpo to improwizowany projekt audiowizualny, oparty na analogowej synergii dźwięku i obrazu. Rytmiczna elektronika, field rerecording oraz muzyka z taśm magnetofonowych zamknięta w organicznych brzmieniach, zanurzona w nasyconych kolorem wizualizacjach i estetyce analogowego glitchu i psychodelii. Artyści w swoich działaniach wykorzystują często system transparentnych ekranów nadając swojej twórczości bardziej przestrzenny i performatywny charakter.

FOQL w swojej muzyce łączy rytmiczną elektronikę z post-punkowym klimatem czy brzmieniami minimal wave, a jej live sety są w dużej mierze oparte na improwizacji. FOQL debiutowała nagraniami dla krajowych wytwórni – Oficyny Biedoty (BDTA) i Pointless Geometry. Później wydawała dla kultowej wytwórni z Holandii – Enfant Terrible/Gooiland Elektro oraz dla NewYork Haunted, Always Human czy Alien Jams. Współzałożycielka Oramics - platformy wspierającej kobiety na scenie muzyki elektronicznej.

Darek Pietraszewski to VJ, Tape jockey, propagator kultury kasetowej i promotor muzyki niezależnej. Współprowadzi cykl koncertowy V/A - Various Artist oraz kasetowy label Pointless Geometry. Jest też autorem grafik do plakatów oraz okładek wydawnictw kasetowych. Jako VJ Copy Corp tworzy wizualizacje oparte na sprzężeniach zwrotnych oraz materiałach wideo pochodzących z kaset VHS. W swoich improwizowanych setach używa analogowych mikserów video, urządzeń peryferyjnych czy kamer video.

scena górna

godz. 24:30 Menura - live (koncert)

Menura

godz. 24:30 Menura - live (koncert)

Twórczość artysty inspirowana jest ptakiem o nazwie Menura, który znany jest ze swoich zdolności naśladowania praktycznie każdego zasłyszanego odgłosu. Jeden osobnik może nauczyć się śpiewu innych, nawet 20 różnych gatunków ptaków, a także wielu odgłosów mechanicznych od sygnału alarmu samochodowego po dźwięk piły łańcuchowej. Muzyka tworzona przez artystę zbudowana jest z nagranych dźwięków natury oraz innych istniejących w otaczającym go świecie.

sobota 24.11.2018 / Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.
Sala widowiskowa „Laboratorium”, ul. Jazdów 2

godz. 20:00 Metroscan (koncert)

METROSCAN
kup bilet

godz. 20:00 METROSCAN (koncert)

METROSCAN to futurystyczne audiowizualne dzieło, które traktuje o megapolis i jego prędkości przekazywania informacji, wielobiegunowości i innych post urbanistycznych wektorach. Tytuł Metroscan oraz idea, która się za nim kryje została oparta na wieloaspektowym pochodzeniu słowa metro (w starożytnej grece metron oznacza miarę długości). Wiąże się z metropolis, koncepcją mierzenia oraz ruchem i transportem. Wszystkie te koncepcje są przetwarzane na wysoko skoncentrowane dźwięki i obraz - to pewnego rodzaju lawina skompresowanych informacji wielkiego miasta, która poprzez technologie cyfrowe jest przekuta na oczyszczone oscylujące doświadczenie estetyczne. Muzyka w tym projekcie wykorzystuje szeroką skalę częstotliwości i często balansuje pomiędzy muzyką eksperymentalną i pulsującą elektroniką. Obrazy opierają się na konwersji danych bieżących dźwięków w obrazy, które są odtwarzane w czasie rzeczywistym. W rezultacie elementy zmieniają się bardzo szybko, obrazy są bujne i nieprzewidywalne.

Vytautas V. Jurgutis – muzyka elektroniczna
Vaclovas Nevcesauskas – obraz


godz. 21:00 Agnes Hvizdalek (koncert)

Agnes Hvizdalek

godz. 21:00 Agnes Hvizdalek (koncert)

Agnes Hvizdalek to improwizatorka wywodząca się z wiedeńskiej sceny muzyki eksperymentalnej obecnie działająca w Oslo i Wiedniu. Już od najmłodszych lat poświęcała się nowej muzyce i swojej fascynacji ludzkim głosem. Celebruje te zjawiska poprzez swoją abstrakcyjną muzykę wokalną, za którą zyskała międzynarodowe uznanie. Zawsze zgłębia nowe horyzonty i dzięki temu angażuje się w liczne interdyscyplinarne projekty, które łączą głos i obraz czy sztukę performance, taniec, teatr, film, utwory pisane.


godz. 22:00 NOONWARD (koncert)

godz. 22:00 NOONWARD (koncert)

Duet NOONWARD tworzy muzykę improwizowaną metodą komprowizacji. Nie zdziw się jeśli wśród improwizacji rozpoznasz cover jakiegoś utworu!

Alex Ward urodził się w 1974 roku i obecnie mieszka w Londynie. Jest kompozytorem i improwizatorem. Jest klarnecistą, a od 2000 roku coraz częściej występuje jako gitarzysta. Jest stałym członkiem zespołów takich jak Weavels, duet z Kayem Grantem and Stevem Noblem. Jest współzałożycielem zespołu rockowego Camp Blackfoot wraz z Benjaminem Hervé, a w 2005 roku wydał solową płytę zatytułowaną "Hapless Days". Na potrzeby wykonania muzyki z albumu powstał projekt Alex Ward & The Dead Ends.

Sean Noonan za pomocą pałeczek perkusyjnych tworzy wyjątkową różnorodną stylistycznie muzykę. Na jego szerokie spektrum gatunków składa się gadatliwość irlandzkiego barda, narracyjne rytmy Samuela Becketta i surowa fizyczność cwanego boksera. Nagrał ponad 20 płyt i zagrał setki koncertów w ponad 15 krajach. Noonan osiadł w Nowym Jorku w 1999 roku i szybko zaaklimatyzował się na całkiem płodnej scenie undergroundowej. Jest założycielem wybitnego jazzowo-punkowego trio THE HUB.

Sean Noonan - perkusja/wokal
Alex Ward - klarnet/gitara


godz. 23:00 Supersilent (koncert)

Supersilent

godz. 23:00 Supersilent (koncert)

Supersilent istnieje na norweskiej scenie muzyczna już od dwóch dekad i bezustannie przesuwa granice współczesnej improwizacji. W swojej muzyce trio ociera się o elementy hardcore noise’u, zawiera industrialne przestrzenie dźwiękowe, nawiązuje do koncertu Milesa Davisa w słynnej hali koncertowej w Fillmore czy Stockhausena w Donaueschingen, gra najbardziej delikatny filigranowy ambient. Każde nagranie i koncert trio są wyjątkowe, a muzyka, którą tworzą, łączy gatunki takie jak rock, muzyka elektroniczna, jazz czy kompozycje współczesne. Supersilent powstało w 1997 roku i jest intensywnie fizyczną improwizowaną muzykę elektroniczną. Hipnotyczną trąbkę Arve Henriksena można było usłyszeć m.in. u boku Davida Sylviana i Laurie Anderson, a także Jana Banga oraz Terje Isungseta. Henriksen wydał również serię bardzo dobrze przyjętych płyt w wydawnictwie Rune Grammofon. Klawiszowiec Ståle Storløkken współpracował z Elephant9, Terje Rypdalem oraz w duecie Humcrush z Sidsel Endresen. Helge Sten wykorzystuje szereg domowej roboty instrumentów elektronicznych, samplerów, efektów analogowych i przetwarzaczy dźwięku w całości zwanych “Audio Virus”, w swoim solowym projekcie Deathprod tworzy ambient.

sobota 24.11.2018 / Dom Zabawy i Kultury DZiK, ul. Belwederska 44A

DYM SHOWCASE

Dym showcase podczas 14th Mózg Festival będzie prezentacją muzyczną wybranych artystów związanych z Gorzowskim wydawnictwem. W ramach hasła przewodniego festiwalu "Duchowość jest powszechna"zaprezentowane dzieła będą osobistą próbą zinterpretowania zjawiska duchowości tu i teraz, poprzez dźwięk.


godz. 23:30 Witold Wawrzon (koncert)

Witold Wawrzon

godz. 23:30 Witold Wawrzon (koncert)

Witold Wawrzon to pochodzący z Gorzowa wokalista i saksofonista. Od 2008 roku związany jest ze znanym ze swej scenicznej bezkompromisowości zespołem Siła. Jego solowy autorski projekt oscyluje wokół muzyki improwizowanej i ambientowej. U podstaw jego twórczości leży próba dezintegracji dźwięków saksofonu przy wykorzystaniu efektów gitarowych i loopów, a następnie ponowna ich synteza w kierunku organicznego dronowego transu. Celem tych muzycznych eksploracji jest wywołanie u słuchacza konkretnych, intensywnych emocji.


godz. 24:00 Petr Yac (koncert)

Petr Yac

godz. 24:00 Petr Yac (koncert)

Petr Yac od dekad tworzy wsród delayi i reverbów. Jest jednym z najbardziej uznanych rodzimych twórców głębokiej, nieoczywistej muzyki elektronicznej spod znaku szumu i dubu, popychającej słuchacza w odmęty kryjące się gdzieś na rubieżach techno, dronów i innych dźwiękowych ekstremów. Swoje gęste, zaszumione pętle wydawał m.in. w labelach [instabil] i minicromusic, dym. Znany jest także jako ta mroczniejsza połówką dubowego duetu Normal Bias.


godz. 24:50 wrong dials (koncert)

wrong dials

godz. 24:50 wrong dials (koncert)

wrong dials aka wd30 to solowy projekt Mateusza Rosińskiego, który aktywnie działa na polskiej scenie jako DJ, producent oraz animator. Jest założycielem wydawnictwa dym oraz festiwalu o tej samej nazwie. Mateusz jest jednym z filarów działalności pracowni Sejf oraz Centrum Kultury Niezależnej Centrala w Gorzowie Wielkopolskim. wrong dials to projekt skupiający się na dekonstrukcji, plądrofonii i swobodnej improwizacji. Rosiński jest również współtwórcą takich projektów jak Facebug (Wojtek Krzyżanowski), Zespół Krystalizacji Śliny i Łez (Hania Piosik), Dynasonic (Mateusz Rychlicki i Adam Sołtysik), Volksband (Łukasz Mahała) oraz autorem muzyki do sztuk teatralnych i wystaw artystycznych.


godz. 1:20 Volksband (koncert)

Volksband

godz. 1:20 Volksband (koncert)

Volksband to gorzowski projekt, w którego skład wchodzą Łukasz Machała, perkusista i założyciel zespołu Siła oraz Mateusz Rosiński (wrong dials). Ich muzyka to w dużej mierze improwizowana podróż na perkusję i elektronikę. Czasem głośno i spokojnie, czasem lekko i nerwowo. Volksband powstał w czerwcu 2018 w byłej gorzowskiej łaźni miejskiej (Volksbad), gdzie znajdują się pracownia Sejf i klub Magnetoffon, miejsca prób i spotkań kulturalnych.


godz. 2:00 wrong dials & Petr Yac (dj set)

godz. 2:00 wrong dials & Petr Yac (dj set)

Kontakt

Biuro Festiwalu
Telefon: +48 52 345 51 95
Fax: +48 52 345 51 95
office@mozg.art.pl
Sławek Janicki / festival director
slawek@mozg.art.pl / 661 574 508
Anna Jędrzejewska / PR
pr@mozg.art.pl / 660 863 612

Patroni medialni